Energooszczędny, ekologiczny, zbudowany w zgodzie z naturą - dom. Pod popularnymi hasłami kryje się nie tylko moda, ale mnóstwo szczegółowych wytycznych i przepisów prawnych. Co musimy o nich wiedzieć, by zakup lub budowa energooszczędnego domu nie stała się wyzwaniem?
Ekologiczny dom, to ciepły dom. Aby temperatura była stała, metraż lokalu, powierzchnia ścian oraz ilość drzwi i okien muszą być do siebie proporcjonalne. To właśnie przez niewłaściwie rozlokowane powierzchni szklanych i złe uszczelnienie, ucieka najwięcej ciepła.
A jak sprawdzić ciepłochronność budynku? Jest na to wzór. Współczynnik definiujący stopień przenikania ciepła oznacza się wartością U i wyraża w W/m2K. Schemat określa stosunek strumienia cieplnego do powierzchni przegrody i różnicy temperatur z obu jej stron. Dzięki temu można określić odpowiednie parametry.
Ważne by wiedzieć, że wraz z rozpoczęciem roku zmianie uległy przepisy, dotyczące wymagań energooszczędności dla całych budynków. Obecnie minimalny parametr przenikania ciepła dla okien pionowych i drzwi wynosi 1,1 W/m2K, z kolei dla okien dachowych 1,3 W/m2K. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące wspomnianych zmian jest istotne dla wszystkich osób, będących obecnie na etapie ustaleń architektonicznych dotyczących budowy lub remontu inwestycji. Bez obaw, po zakupie działki pod budowę domu, szczegółowymi wyliczeniami zajmie się profesjonalista. Warto jednak być świadomym takiej konieczności.
Zmiany w przepisach mają duży wpływ na sposób produkcji drzwi i okien. W końcu, to właśnie te elementy odpowiadają za utrzymanie stałej temperatury w mieszkaniu. Energooszczędne drzwi tarasowe lub balkonowe i okna powinny być zbudowane lub zawierać w swojej konstrukcji powłokę niskoemisyjną. Dzięki niej do wnętrza dostaje się większa ilość energii słonecznej niż przez standardowe szyby dwukomorowe. Ponadto produkty te są w stanie zatrzymać pozyskane z zewnątrz ciepło w pomieszczeniach.
W przypadku budynków, gdzie szklane przestrzenie wychodzą na północną stronę – najbardziej zacienioną, należy zadbać o okna z wysokimi parametrami izolacyjności termicznej oraz ramką cieplną zwiększającą wydajność okna. Szczegóły techniczne są dostępne u producenta.
Dobrze dobrane proporcje to zabezpieczenie nie tylko przed utratą ciepła, ale tez miejskim zgiełkiem. Właściwie dobrane ekologiczne elementy wykończenia, tłumią fale dźwiękowe o uciążliwych częstotliwościach. Specjalna budowa drzwi i okien akustycznych jest w stanie osłabić energię dźwięków przekraczających 70-90 dB. A to znacznie wpływa na poprawę komfortu naszego życia.
Decydując się na inwestycję w ekologiczne nieruchomości warto wcześniej podnieść swoją świadomość dotyczącą przepisów prawa, a także rozeznać się na rynku nieruchomości. Nie można dać się zwieść modzie na energooszczędność. Kompleksowe przygotowanie sprawi, że przez długie lata będziemy mogli cieszyć się wymarzoną nieruchomością.